USA: większość Amerykanów popiera ostatni atak na Syrię, ale nie chce kolejnych

Połowa Amerykanów popiera ostatni atak rakietowy USA na syryjską bazę lotniczą, jednak większość z nich wypowiada się przeciwko kolejnym tego rodzaju uderzeniom – wynika z sondażu dla „Washington Post” i stacji ABC.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Washington Post i stacji ABC, połowa Amerykanów (51 proc.) popiera ostatni atak rakietowy USA na syryjską bazę lotniczą. 40 proc. respondentów było przeciwnego zdania.

Zwolennicy ataku znacząco przeważali wśród sympatyków Partii Republikańskiej (86 proc., przy 11 proc. przeciwnych). Z kolei większość zwolenników Demokratów (59 proc.; 37 proc. za) oceniło te działania krytycznie . Wyborcy niezależni byli w tej kwestii podzieleni (46 proc. za, 45 proc. przeciw).

Przeczytaj: Trump rozmawiał z Merkel i May. Niemcy i Wielka Brytania poparły atak USA na bazę w Syrii

Jednocześnie, większość badanych (54 proc.) wypowiadało się przeciwko kolejnym uderzeniom USA wymierzonym w syryjskie siły rządowe. Kolejne ataki na Syrię poparłoby 35 proc. respondentów. Washington Post podaje też, że 51 proc. Amerykanów popiera politykę, mającą na celu odsunięcie od władzy prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Przy czym 7 na 10 ankietowanych uważa, że dalsze uderzenia na Syrię nie zapobiegną stosowania broni chemicznej. 6 na 10 przyznaje zaś, że przeprowadzony już atak wpłynie na pogorszenie relacji z Rosją.

W sondażu, przeprowadzonym na grupie 900 osób, zapytano również respondentów o to, czy piątkowy atak rakietowy na bazę lotniczą al-Szajrat bardziej przekonał ich do Donalda Trumpa jako przywódcy. Większość (43 proc.) odpowiedziało, że nie zmieniło to ich zdania. 28 proc. jest Trumpa mniej przekonana. Z kolei 25 proc. stwierdziło, że ich przekonanie do Trumpa wzrosło.

PRZECZYTAJ: Kolejny zwolennik Trumpa ostrzega prezydenta USA: Stracisz poparcie jeśli rozpoczniesz nową wojnę na Bliskim Wschodzie

Czytaj również: Turcja wzywa do interwencji w Syrii

Washingtonpost.com / Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz