Ukraińscy historycy na czele z szefem UIPN Wołodymyrem Wiatrowyczem zainaugurowali w środę wielką „kampanię informacyjną” związaną z obchodami 75. rocznicy powstania zbrodniczej UPA. Ma ona na celu przedstawić tę zbrodniczą formację jako rzekomo „główną siłę antynazistowską”.

Grupa ukraińskich historyków z negacjonistą wołyńskim Wołodymyrem Wiatrowyczem, szefem ukraińskiego IPN na czele, zainaugurowała dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie znanej ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform obchody 75. Rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Data nawiązuje do wydarzenia z lutego 1943 roku, gdy sotnia UPA pod dowództwem 35-letniego Hryhorija Perehinjaka zaatakowała nazistowski garnizon miasteczka Włodzimierzec na Wołyniu, co ukraińscy historycy uznają za „pierwszy bój UPA”. Jednak 9 lutego sotnia ta dokonała mordu polskich mieszkańców Parośli I na Wołyniu, zabijając ponad 155 osób, w tym kobiety, dzieci i niewolęta. Była to pierwsza masowa zbrodnia na ludności polskiej dokonana przez UPA. Sam Perehinjak został przed II wojną światową skazany za zamordowanie sołtysa-Polaka. Wyrok odsiadywał wraz ze Stepanem Banderą i był pod jego silnym wpływem.

PRZECZYTAJ:

Zbrodnie UPA w Bieszczadach

Zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach

Pamiętamy – wrzesień 1944 na Kresach

Prawdziwa historia ludobójstwa w Hucie Pieniackiej

– Dlatego w tych dniach to właśnie anty-nazistowski front UPA znalazł się w centrum uwagi Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej –czytamy na portalu „Historyczna Prawda”. Hasło kampanii informacyjnej nt. rocznicy, zainaugurowanej przez ukraiński IPN, brzmi: „Odpowiedź niepokonanego narodu”.

Wołodymyr Wiatrowycz otwierając konferencję podkreślił, że UPA była fenomenem i armią podziemną, „która walczyła z totalitaryzmem najdłużej w Europie”.Szef UIPN mówił, że przez UPA przeszło ponad sto tysięcy osób, zaś za członkostwo w tej „armii” (jak nazywa UPA Wiatrowycz) lub jej wspieranie, sowieci represjonowali ponad pół miliona ludzi. Odpowiadając na pytanie ze strony polskich dziennikarzy Wiatrowycz powiedział, że akcja ma dotyczyć również walk z Polakami na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

PRZECZYTAJ:

Ukraina powołała swój odpowiednik Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa – z Wiatrowyczem w składzie

Wiatrowycz: Kaczyński chce narzucać Ukraińcom swoje fantazyjne wyobrażenia o przeszłości

Wiatrowycz w „Foreign Policy”: oskarżanie OUN-UPA o „czystki etniczne” to sowiecka propaganda

Wiatrowycz o Wołyniu: zbrodnie były symetryczne

W spotkaniu uczestniczyli również: Dyrektor Oddziałowego Archiwum Państwowego SBU Andrij Kohut; Dziekan Wydziału Historii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki i członek Rady Naukowej Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego Iwan Patryliak; Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds Filmu Pyłyp Illienko i przewodniczący Rady Naukowej Narodowego Uniwersytetu „Kijowsko-Mohylańska Akademia” Serhij Kwit.

Przeczytaj: Banderowska polityka pamięci i mordy we Włodzimierzu Wołyńskim

W trakcie całego 2017 roku „zaplanowano udostępnianie informacji o głównych frontach walki UPA – anty-nazistowskim i antykomunistycznym”.Tych tematów mają dotyczyć wystawy i międzynarodowa konferencja naukowa. Ponadto, UIPN uczestniczy w przygotowaniu nowego projektu ustawy o rehabilitacji ofiar represji politycznych, a Państwowa Agencja Ukrainy ds. Filmu planuje przeprowadzić specjalny festiwal filmowy.

Andrij Kohut zapewniał, że można swobodnie korzystać z dokumentów dot. UPA, które znajdują się w Archiwum SBU. – W rocznicę pierwszej walki przygotowaliśmy również specjalną kolekcję „Antynazistowski front UPA” – powiedział. Z kolei Iwan Patryliak mówił o „anty-nazistowskiej walce UPA”:

– Ruch powstańczy przez długi czas miał bezsprzecznie antyniemiecki charakter. Głównym celem OUN-owców było wyzwolenie Ukrainy od najeźdźców, i tylko przebieg wojny dyktował przynależność [narodową] wroga. Gdy terytoria znajdowały się pod okupacją niemiecką – ukraińscy nacjonaliści prowadzili metodyczną, dobrze zaplanowaną walkę przeciwko nazistom.

PRZECZYTAJ:

Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

Marsz na cześć SS Galizien we Lwowie [+VIDEO]

Obecny ukraiński minister na pogrzebie członków Waffen-SS Galizien [+VIDEO]

Patryliak, który wcześniej porównał mordowanie Polaków przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej do walki z kolonializmempodkreślał, że była to kompleksowa kampania:

– Oprócz ataków zbrojnych prowadzona była potężna praca informacyjna – powstańcy rozprowadzali ulotki, prowadzili pracę propagandową, zrywali wysyłanie ludności na roboty przymusowe do Niemiec.

Jego zdaniem, „to właśnie ukraińskich nacjonalistów naziści postrzegali jako największe zagrożenie dla swego panowania w kraju”w latach 1942-1944. – UPA wykonała maksymalny wysiłek, na jaki w takiej sytuacji było stać armię partyzancką bez żadnego wsparcia z zewnątrz –podkreślał historyk.

Pyłyp Illienko podkreślał natomiast, że od czasu uzyskania niepodległości ukraińscy twórcy filmowi wielokrotnie powracali do tematyki UPA. Państwowej Agencji Ukrainy ds Kina wyszła z inicjatywą stworzenia kolekcji odrestaurowanych filmów poświęconych UPA. Chce też zaprezentować je przy pomocy mobilnego festiwalu filmowego i w internecie.

PRZECZYTAJ: Nieoficjalnie: biegli najprawdopodobniej potwierdzili tożsamość ukraińskiego zbrodniarza wojennego

Z kolei Serhij Kwit przypomniał o przyjętej w 2015 roku „Koncepcji narodowo-patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży” i o tym, że w tym roku uczniowie na Ukrainie będą zwracać szczególną uwagę na obchody rocznicy powstania UPA.

– Nasze szkoły w tym roku także będą zwracać uwagę na uroczystości rocznicowe UPA, ponieważ u podstaw tego dokumentu znalazła się idea wychowania narodowo-patriotycznego i obywatelskiego. Tak więc wychowanie narodowo-patriotyczne jest częścią wychowania obywatelskiego. Oznacza to, że ta data ukraińskiej historii adresowana jest nie tylko do Ukraińców, ale do wszystkich obywateli Ukrainy –zaznaczył Kwit.

Jak podaje „Historyczna Prawda”, rezultaty badań sondażowych pokazują, że ocena działalności UPA przez Ukraińców zależy od poziomu poinformowania na ten temat. Ze względu na to, że przez wiele lat materiału archiwalne nt. UPA były, zdaniem portalu, trudno dostępne, UIPN i działacze społeczni są przekonani o istnieniu potrzeby „dostarczenia społeczeństwu faktów w historii walki OUN i UPA w czasie i po II wojnie światowej”.

Przeczytaj: Ukraiński szef Forum Partnerstwa: Polacy powinni zrozumieć stosunek Ukraińców do OUN-UPA

Inicjatywę UIPN skrytykował ukraiński politolog wykładający na Uniwersytecie Ottawa w Kanadzie, dr Iwan Kaczanowski.

– Ukraiński IPN kierowany przez Wiatrowycza zaczyna kampanię propagandową, by świętować fałszywą rocznicę utworzenia UPA w październiku 1942 roku i by przedstawiać OUN i UPA jako główne siły antynazistowskie na Ukrainie w czasie II wojny światowej –napisał.

– Studia akademickie prowadzone przez zachodnich badaczy, w tym moje własne, dotyczące kolaboracji OUN-UPA z nazistowskimi Niemcami na początku i pod koniec wojny, a także udział OUN-UPA w masowych mordach Żydów, Polaków, Ukraińców i Rosjan są atakowane lub ignorowane –dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

Żydowski noblista: Ukraina powinna przyznać, że UPA mordowała Polaków i Żydów

Wjatrowycz pokonany przez ukraińskich historyków w debacie nt. stosunku OUN do Żydów

Z kolei w rozmowie z Kresami.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał, że w 1939 roku sam Stepan Bandera schronił się pod skrzydła Generalnego Gubernatora Hansa Franka, III Rzeszy i okupantów ziem polskich. I we współpracy z nimi tworzył razem z Romanem Szuchewyczem formacje zbrojne. – Do końca, po 1944 roku, gdy wypuszczono go z internowania w Sachsenhausen, ponownie stał przy boku Adolfa Hitlera. Jego działalność była zawsze antypolska.

– Trzeba pamiętać, że ofiarami UPA czy SS Galizien byli także Żydzi. W Brukseli czy w Berlinie może nikt nie będzie się przejmował pomordowanymi Polakami, ale pomordowanymi Żydami już będą się przejmować. Dlatego to obecna ekipa rządząca Ukrainą musi zrozumieć, że wykopuje rowu nie tylko między Polakami a Ukraińcami, ale również między Ukraińcami a całą resztą świata– podkreślił duchowny.

UIPN przygotował również specjalną grafikę okolicznościową pt. „Antynazistowski Front UPA” , na której podkreśla rzekomy antynazistowski charakter UPA. Inna grafika przedstawia „10 największych bojów UPA z nazistami”.

Istpravda.com.ua / W. Tokarczuk / facebook.com / Kresy.pl / mt

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaremaw
  jaremaw :

  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo dla wszystkich zdrajców wspierających upainę. Brawo dla łże-mediów nadających w Polsce które nic o tym nie wspomną, brawo dla poprzednich i obecnych rządów w Polsce szastających kasą Polskiego podatnika na rzecz ukraińskiego potwora rosnącego za naszą granicą.POLACY WAM TEGO NIE ZAPOMNĄ.

 2. tagore
  tagore :

  Wiatrowycz nie zauważył ,że jednocześnie z Polską potraktował z buta Niemcy. Żaden niemiecki polityk nie zaakceptuje państwowych uroczystości ku czci faszystów przed wyborami.Będzie ciekawie.A co do reakcji Kaczafiego ,rezygnacja Polski z wspierania partnerstwa wschodniego
  nie jest przypadkowa.

  tagore

 3. zefir
  zefir :

  Trudna ta kampania wybielania z okazji 75-lecia nazistowskiego OUN-UPA.Zrobić z kolaboranckich bandytów i morderców OUN-UPA anielskich fenomenów,dobrotliwych miłośników swych ofiar,to zakłamana nie lada sztuka.W trzecim roku od banderowskiego majdańskiego zamachu stanu,totalitarnego zniewalania Ukrainy,Wiatrowycz w goebbelsowskiej propagandzie metod szuka,jak poinformować,czym uzasadnić banderowskie osiągnięcia ,że z Upadliny to gruzów kupa.Banderowska menda Wiatrowycz czuje,że miecz sprawiedliwości nad nazi-banderowską szajką wisi,więc sobie kombinuje,że jak obce pomniki zrujnuje,pomaluje,o czym kłamliwie poinformuje,to okupację obcych ziem usankcjonuje,Upadlinę uratuje,może nawet zagranicznych patronów oczaruje.