Decyzję podjęła wczoraj Lwowska Rada Obwodowa.

W komunikacie Lwowskiej Rady Obwodowej można przeczytać: We wtorek 7 marca Lwowska Rada Obwodowa przeprowadziła głosowanie w sprawie upamiętnienia w 2017 roku 70. rocznicy tragicznych wydarzeń, związanych z początkiem wysiedlania Ukraińców z ziem etnicznych Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny, a także podczas tak zwanej Operacji Wisła.

Dzień żaloby będzie miał miejsce 28 kwietnia tego roku.

Z uwagi na nieprzeznaczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pierwszy raz od 1989 środków na zorganizowanie głównych obchodów rocznicy, Komitet Honorowy Społecznych Obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” przy Związku Ukraińców w Polsce ogłosił zbiórkę na ten cel. W skład komitetu wchodzą m.in. Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz, ojciec Tomasz Dostatni OP, prof. Włodzimierz Mokry, Adam Bodnar, Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk.

CZYTAJ TAKŻE:
Szef ukraińskiego portalu żali się na odebranie dotacji. „Ukraińcy w Polsce stają się nieogłoszonymi wrogami
Lider Związku Ukraińców w Polsce: honorowanie ofiar UPA to ideologizacja

W komunikacie ZUwP można przeczytać, że celem akcji „Wisła” było ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polscepoprzez uwięzienie przedstawicieli ukraińskiej inteligencji w obozie pracy w Jaworznie, rozproszenie ludności na ziemiach zachodnich i północnych, zakaz kultywowania wszelkich form życia społecznego w jego narodowej, ukraińskiej tradycji, zniszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego oraz wyrugowanie z życia wspólnoty Cerkwi greckokatolickiej jako instytucji umacniającej duchowość i tożsamość.

Lwowska Rada Obwodowa ogłosila wypracowanie własnego planu uczczenia tej smutnej rocznicy.

kresy.pl / rp.pl / zik.ua / prostir.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Takich pasożytów i zdrajców Polski,żebraków kasy dla Związku Banderowców w Polsce,jak Danuta Kuroń,Krystyna Zachwatowicz,ojciec Tomasz Dostatni OP,prof Włodzimierz Mokry,Adam Bodnar,Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk,należy zapamiętać,ostratyzmem otoczyć,ze wszelkich wyborów wykluczyć.

 2. Avatar
  franciszekk :

  Czy przerwanie zdziczałego banderowskiego ludobójstwa przez tzw. akcję Wisła można te oba działania przyrównać? ,,,,,, Czy jest możliwe pojednanie obu narodów reprezentujących dwie przeciwstawne cywilizacje? Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!!…
  Informacje z Ukrainy świadczą, że ludzkie krwawe bestie z okresu II wojny światowej nadal cieszą się tam wielkim poważaniem co powinno utwierdzać obserwatorów, że ta okrutna cywilizacja tkwi w ich łbach!

  • Avatar
   cyna :

   Nie rosjanie to byli tacy ludzcy, co za propagande tu siejesz. A zsyłki na sybir całych rodzin to kto urządzał a rozkaz 00485 to kto podpisał. W czasie wywózki podawli ludziom słone śledzie i zero wody przez to sporo ludzi nie doczekało miejsca skazania. A to że niektórymi bandami uon upa dowodzili oficerowie nkwd a nawet to że są dowody w formie zeznan samych rosjan że samo nkwd podszywając się pod uon upa mordowało ludność polską żeby podsyćić niepokoje i zdestabilizować sytuację w Polsce. Znów waść duraczysz tutaj.

   • Avatar
    franciszekk :

    Jeśli Jesteś Polakiem a nie Ukraińcem to czytaj ZE ZROZUMIENIEM! ,,,, W mojej treści nie ma gloryfkacji Ruskich a jedynie skala porównania cyt. „Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!!…” Nie używaj, KŁAMSTWA, przeinaczeń i mataczenia metodą ukraińską bo takie działanie jest specyficzne dla ich cywilizacji !

    • Avatar
     cyna :

     „Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!” Może sam przeczytaj co napisałeś a później wybielaj swoich mocodawców i sponsorów

     • upadlina
      upadlina :

      nie pitol szczyna banderowski rzygu !!……….Franciszekk dobrze napisał chachłaty balasie !!………Nikt nie urządził Polakom takiej rzezi jak twoi banderowscy ziomale !!………Nawet żydowskie NKWD nie rozcinało kobiet piłami i nie nabijało dzieci na kołki od płotów banderowska piz*o !!………….Trudno ci to przyjąć do wiadomości banderowski degeneracie ??

     • Avatar
      franciszekk :

      Nie potrzebuję ani sponsorów ani tzw. mocodawców bo potrafię zarobić na siebie i moją polską rodzinę! Mam pretensję do „polskich” czerwonych o to, że nie potrafili załatwić z Ruskimi w ramach ustalania granic PRL-u, wytransportowania do ZSRR całe banderowskie bandyckie plemię podobne psychiką do muzułmanów z ISIS ! Nie byłoby: Tymów, Huków, cynów itp. …..

   • upadlina
    upadlina :

    jaką propagandę banderowska gnido, szczyna??……….Propagandę pro-banderowską to ty tu siejesz chachłaty szmaciarzu i bredzisz o „przyjaźniach” z twoją zdegenerowaną nacją nazi-banderowską !!……..Zapomnij szczyna chachłaty rzygu !!……….Nikt nie urządził Polakom takiej rzezi jak twoi banderowscy ziomale !!………Nawet żydowskie NKWD nie rozcinało kobiet piłami i nie nabijało dzieci na kołki od płotów banderowska piz*o !!……….My Polacy o tym nie zapomnimy, więc rzygasz tu tylko sobie a muzom szczyna banderowska szmato !!……..

 3. Avatar
  franciszekk :

  Chciałbym wszystkim uświadomić o braku jakiejkolwiek możliwości: zbliżenia, pojednaniu itp. z tymi ludźmi z powodu braku płaszczyzny porozumienia się. Sa to ludzie, którzy zupełnie inaczej pojmują i identyfikują wydarzenia moralne (inna wrażliwość psychiczna) ! To jest inna CYWILIZACJA!!.. To tak jakby próbować porozumieć się ze skrajnymi muzułmanami z tzw. państwa ISIS. Przypominam, że zdziczałych i okrutnych morderców bezbronnej cywilnej ludności w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt ubóstwia się tam z wielką estymą a osoby negujące karane są prawem!