Decyzję podjęła wczoraj Lwowska Rada Obwodowa.

W komunikacie Lwowskiej Rady Obwodowej można przeczytać: We wtorek 7 marca Lwowska Rada Obwodowa przeprowadziła głosowanie w sprawie upamiętnienia w 2017 roku 70. rocznicy tragicznych wydarzeń, związanych z początkiem wysiedlania Ukraińców z ziem etnicznych Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny, a także podczas tak zwanej Operacji Wisła.

Dzień żaloby będzie miał miejsce 28 kwietnia tego roku.

Z uwagi na nieprzeznaczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pierwszy raz od 1989 środków na zorganizowanie głównych obchodów rocznicy, Komitet Honorowy Społecznych Obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” przy Związku Ukraińców w Polsce ogłosił zbiórkę na ten cel. W skład komitetu wchodzą m.in. Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz, ojciec Tomasz Dostatni OP, prof. Włodzimierz Mokry, Adam Bodnar, Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk.

CZYTAJ TAKŻE:
Szef ukraińskiego portalu żali się na odebranie dotacji. „Ukraińcy w Polsce stają się nieogłoszonymi wrogami
Lider Związku Ukraińców w Polsce: honorowanie ofiar UPA to ideologizacja

W komunikacie ZUwP można przeczytać, że celem akcji „Wisła” było ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polscepoprzez uwięzienie przedstawicieli ukraińskiej inteligencji w obozie pracy w Jaworznie, rozproszenie ludności na ziemiach zachodnich i północnych, zakaz kultywowania wszelkich form życia społecznego w jego narodowej, ukraińskiej tradycji, zniszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego oraz wyrugowanie z życia wspólnoty Cerkwi greckokatolickiej jako instytucji umacniającej duchowość i tożsamość.

Lwowska Rada Obwodowa ogłosila wypracowanie własnego planu uczczenia tej smutnej rocznicy.

kresy.pl / rp.pl / zik.ua / prostir.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Takich pasożytów i zdrajców Polski,żebraków kasy dla Związku Banderowców w Polsce,jak Danuta Kuroń,Krystyna Zachwatowicz,ojciec Tomasz Dostatni OP,prof Włodzimierz Mokry,Adam Bodnar,Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk,należy zapamiętać,ostratyzmem otoczyć,ze wszelkich wyborów wykluczyć.

 2. Avatar
  franciszekk :

  Czy przerwanie zdziczałego banderowskiego ludobójstwa przez tzw. akcję Wisła można te oba działania przyrównać? ,,,,,, Czy jest możliwe pojednanie obu narodów reprezentujących dwie przeciwstawne cywilizacje? Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!!…
  Informacje z Ukrainy świadczą, że ludzkie krwawe bestie z okresu II wojny światowej nadal cieszą się tam wielkim poważaniem co powinno utwierdzać obserwatorów, że ta okrutna cywilizacja tkwi w ich łbach!

  • Avatar
   cyna :

   Nie rosjanie to byli tacy ludzcy, co za propagande tu siejesz. A zsyłki na sybir całych rodzin to kto urządzał a rozkaz 00485 to kto podpisał. W czasie wywózki podawli ludziom słone śledzie i zero wody przez to sporo ludzi nie doczekało miejsca skazania. A to że niektórymi bandami uon upa dowodzili oficerowie nkwd a nawet to że są dowody w formie zeznan samych rosjan że samo nkwd podszywając się pod uon upa mordowało ludność polską żeby podsyćić niepokoje i zdestabilizować sytuację w Polsce. Znów waść duraczysz tutaj.

   • Avatar
    franciszekk :

    Jeśli Jesteś Polakiem a nie Ukraińcem to czytaj ZE ZROZUMIENIEM! ,,,, W mojej treści nie ma gloryfkacji Ruskich a jedynie skala porównania cyt. „Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!!…” Nie używaj, KŁAMSTWA, przeinaczeń i mataczenia metodą ukraińską bo takie działanie jest specyficzne dla ich cywilizacji !

    • Avatar
     cyna :

     „Okrutnego i zdziczałego mordu na bezbronnych cywilach zwłaszcza na: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach nie dopuszczali się nawet Rosjanie!!!” Może sam przeczytaj co napisałeś a później wybielaj swoich mocodawców i sponsorów

     • upadlina
      upadlina :

      nie pitol szczyna banderowski rzygu !!……….Franciszekk dobrze napisał chachłaty balasie !!………Nikt nie urządził Polakom takiej rzezi jak twoi banderowscy ziomale !!………Nawet żydowskie NKWD nie rozcinało kobiet piłami i nie nabijało dzieci na kołki od płotów banderowska piz*o !!………….Trudno ci to przyjąć do wiadomości banderowski degeneracie ??

     • Avatar
      franciszekk :

      Nie potrzebuję ani sponsorów ani tzw. mocodawców bo potrafię zarobić na siebie i moją polską rodzinę! Mam pretensję do „polskich” czerwonych o to, że nie potrafili załatwić z Ruskimi w ramach ustalania granic PRL-u, wytransportowania do ZSRR całe banderowskie bandyckie plemię podobne psychiką do muzułmanów z ISIS ! Nie byłoby: Tymów, Huków, cynów itp. …..

   • upadlina
    upadlina :

    jaką propagandę banderowska gnido, szczyna??……….Propagandę pro-banderowską to ty tu siejesz chachłaty szmaciarzu i bredzisz o „przyjaźniach” z twoją zdegenerowaną nacją nazi-banderowską !!……..Zapomnij szczyna chachłaty rzygu !!……….Nikt nie urządził Polakom takiej rzezi jak twoi banderowscy ziomale !!………Nawet żydowskie NKWD nie rozcinało kobiet piłami i nie nabijało dzieci na kołki od płotów banderowska piz*o !!……….My Polacy o tym nie zapomnimy, więc rzygasz tu tylko sobie a muzom szczyna banderowska szmato !!……..

 3. Avatar
  franciszekk :

  Chciałbym wszystkim uświadomić o braku jakiejkolwiek możliwości: zbliżenia, pojednaniu itp. z tymi ludźmi z powodu braku płaszczyzny porozumienia się. Sa to ludzie, którzy zupełnie inaczej pojmują i identyfikują wydarzenia moralne (inna wrażliwość psychiczna) ! To jest inna CYWILIZACJA!!.. To tak jakby próbować porozumieć się ze skrajnymi muzułmanami z tzw. państwa ISIS. Przypominam, że zdziczałych i okrutnych morderców bezbronnej cywilnej ludności w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt ubóstwia się tam z wielką estymą a osoby negujące karane są prawem!

 4. general
  general :

  Gdyby nie operacja Wisła, UPA dalej mordowała by Ukraińców i Polaków. Podczas operacji Wisła nie zginęła żadna osoba, a z kurnych chat przenieśli się do nowych murowanych domów. Z ziemi klasy VI na kilka klas wyżej. Uratowali życie. Polacy w Małopolsce Wschodniej, na Lubelszczyźnie, Wołyniu, Chełmszczyźnie, nie mieli żadnych szans. Zostali zabici. O ile Operacje Wisła ostatecznie nie patrzac na uwarunkowania można nazwać czystką etniczną to to co wyczyniało OUN i UPA należy nazwać ludobójstwem. Najlepiej wyśnił to ŚP. Poliszuk (Ukrainiec) w swoich ksiażkach, których ta banda sprzedawczyków na pewno nie czytała. I czas wreszcie skończyć z przyzwalaniem na nazywanie Polskich ziem, etnicznymi ziemiami ukraińców. To jakiś słowotok nie mający potwierdzenia w historii. To Ukraińcy są nadal okupantami Polskiej ziemi.