„Śmierć katom Wołynia i Donbasu” – m.in. taki napisy pojawił się na wzniesionym nielegalnie w 1994 przez Związek Ukraińców w Polsce pomniku upamiętniającym UPA na cmentarzu w podkarpackich Hruszowicach.

„Śmierć katom Wołynia i Donbasu”, „J…ć UPA” – napisy o takiej treści pojawiły się wczoraj na pomniku UPA w Hruszowicach. Zamalowano i rozbito także tablice z nazwami sotni UPA oraz tablicę z napisem „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”. Związek Ukraińców w Polsce nazywa na swoim profilu na Facebookuincydent mianem „prowokacji”.

Pomnik ten ZUwP postawił nielegalnie w 1994, mimo tego stoi on do dziś.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Niemcy nie decydują się jednak na budowę pomników ku czci wermachtu i SS w Polsce.
  Nagrobki to jedno ,a pomniki o wymowie politycznej to druga sprawa.
  Politycy i działacze ukraińscy jakoś nie chcą zauważyć ,że sprawa ludobójstwa Banderowców
  stoi na drodze porozumienia z sąsiadami , a arogancją w tej sprawie zużyją całą życzliwość
  polskiej opinii publicznej i polscy zwolennicy nieco utopijnej wizji współpracy stracą grunt pod nogami.

  tagore

  • Avatar
   tutejszym :

   Politycy i działacze ukraińscy pracują nad wyalienowaniem mniejszości ukraińskiej ze społeczeństwa polskiego. Dla nich to jest sposób na życie i całkiem spory zarobek. Mają w tym swoje osobiste interesy. Ja osobiście jestem coraz bardziej zniechęcony postawą władz Ukrainy jak i mniejszości ukraińskiej w Polsce. Milczące branie określonych korzyści od strony polskiej, splunięcie i odwrócenie się plecami od darczyńców. Jestem przekonany, że w takiej sytuacji nigdy bym nie zdzierżył, kopnął bym w tyłek. I każdy sąd uniewinnił by mnie, byłoby to działanie pod impulsem chwili. Ukraińcy importują mięso z Białorusi, import polskiego mięsa jest objęty zakazem tylko na Ukrainie i Rosji. Ciekawe jaka jest lista wrogów wg. Ukrainy, 1- Rosja, 2- Polska, czy też odwrotnie, Ja obstawiam to drugie.

 2. Avatar
  jaroslaus :

  POZNAJ ŻYDA: abstrahując od tematu – czy wiecie, że żydostwo rosyjskie chciało utworzenia przez Niemców z terenów zaboru rosyjskiego – tzw. Judeo-Polonii – państwa w którym żydzi mieli służyć Niemcom za siłę germanizacyjną i zajmować oczywiście pierwsze miejsce? Skażeni swoją głupotą lewaccy durnie oraz sami zainteresowani będą kłamać, co też czynią na polskiej i angielskiej Wikipedii – iż jest mit. Wystarczy jednak spojrzeć do Pamiętnika Pierwszego Walnego Zjazdu Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego Wszystkich Ziem Polskich 1919 – by zobaczyć, że sami Polacy żydowskiego pochodzenia ten fakt przyznali i potępili. Było tych Polaków aż 439 z kilku milionów. Pamiętnik do ściągnięcia pod podanym linkiem, prawa autorskiego majątkowe do niego dawno wygasły i jest również dostępny na stronie Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. LINK http://www.speedyshare.com/