Prezydent separatystycznej wobec Gruzji Osetii Południowej Leonid Tibiłow zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie jej wejścia w skład Federacji Rosyjskiej.

W czasie wystąpienia przed lokalnym parlamentem Tibiłow zadeklarował, że w ciągu roku przygotowana zostanie koncepcja „specjalnego” referendum w sprawie wejścia Osetii Południowej w skład Rosji. „Jesteśmy zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją na świecie, wydarzeniami na Ukrainie, w Syrii, na całym Bliskim Wschodzie, ale także przybliżaniem się NATO do granic Rosji oraz militarystyczną, antyrosyjską, antyosetyjską retoryką południowego sąsiada [Gruzji]” – powiedział Tibiłow. Nie miał wątpliwości, że sprawa jest „skomplikowana” ale tylko w ramach Rosji jego republika uzyska „długofalową gwarancję” pokoju, jak twierdził. Zapropnował także zmianę nazwy republiki na Alania – od starożytnego ludu Alanów, z którego wywodzą się Osetyjczycy.

Południowa Osetia osiągnęła faktyczną niezależność wobec Gruzji w wyniku wojny domowej w 1991 r i wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008, która ropoczęła się od próby władz gruzińskich przywrócenia kontroli nad zbuntowaną prowincją. Obecnie państwowość Osetii Południowej uznają Rosja, Wenezuela, Nikaragua i Nauru.

rt.com/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz