Związek Ukraińców w Polsce prowadzi zbiórkę na społeczne obchody, przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i Komitetu Obrony Demokracji.

Jak donoszą liczne portale, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie dofinansuje obchodów 70. rocznicy Akcji Wisła, które organizują środowiska ukraińskie.

„Rzeczpospolita” pisze – Chodzi o ok. 60 tys. zł, które m.in. Związek Ukraińców w Polsce chciał przeznaczyć na organizację wydarzeń związanych z rocznicą akcji „Wisła”, w wyniku której przesiedlono w różne regiony Ukraińców zamieszkujących pod koniec lat 40. południowo-wschodnie województwa. Operacja dotknęła 140–180 tys. osób.

Jak dodaje – O pieniądze z MSWiA ubiegały się Związek Ukraińców w Polsce, Towarzystwo na rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej oraz Towarzystwo Łemków z Legnicy. – Odmowę otrzymaliśmy w grudniu. Złożyliśmy odwołanie, ale nic to nie dało. Pieniędzy nie otrzymaliśmy. Ministerstwo nie uzasadniło swojej decyzji – mówi nam Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Organizatorzy przypominają o wspólnym oświadczeniu w 60. rocznicę akcji sygnowanym przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenkę. – W roku obecnym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, współfinansujące działania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych nie przyznało żadnej dotacji na ten cel. Do dnia ogłoszenia niniejszej informacji, Ministerstwo nie zmieniło decyzji o nieprzyznaniu środków na rocznicowe obchody– napisali organizatorzy w liście. Pod listem podpisali się Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Iza Chruślińska, Anna Dąbrowska, Piotr Tyma.

Dziennikarze „Rzeczypospolitej” zapytali MSWiA o to, czy policja zapewni ochronę uroczystościom, a także o powody odmowy wsparcia finansowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraiński politolog: Między UPA i AK doszło do wojny

Odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Resort przypomniał natomiast, że w budżecie państwa na 2017 r. przewidziana została kwota 16,4 mln zł na wspieranie mniejszości narodowych (o ok. 900 tys. zł więcej niż w 2016 r.). Ukraińska mniejszość ma otrzymać 2,1 mln zł, a łemkowska – 2 mln zł– piszą dziennikarze „Rzeczypospolitej”.

kresy.pl / rp.pl / Facebook / wyborcza.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zoltan :

  Wreście jakaś pozytywna wiadomość, z drugiej strony widać jak banderowskie bydło jest coraz bardziej bezczelne, bedą robic obchody Akcji Wisła ? i to gdzie u nas w Polsce ? WON na upadline !!
  Przypominam że w ten weekend Narodowcy w całym kraju organizuja manifestację przeciwko polityce Polskiego ?rzadu w sprawie imigracji zarobkowej ze wschodu. Gorąco nmawiam wszystkich do uczestnictwa.

 2. Avatar
  mix :

  Decyzja dobra, ale to też pokazuje z jakim elementem mamy do czynienia i do czego doprowadzi ściąganie ich tu milionami. A w tym zakresie to jakoś nic się nie zmienia – wychodzi na to, że Polaków po prostu nie należy przedwcześnie straszyć.

 3. Avatar
  pro_patria :

  Bezczelność dziczy nie zna granic. Powinni dziękować za Akcję „Wisła”, gdyż była przesiedleniem, nie wytępieniem banderowskiej swołoczy. Władze PRL powinny postąpić z mordercami i wspierającą ją czernią tak jak oni postępowali z naszymi Rodakami. Ponadto złym posunięciem było przesiedlenie na tereny RP, powinni poza granice państwa. Wynikiem tego błędu jest obecność dużej ilości elementu wrogiego państwu i Narodowi polskiemu w postaci tymy, sycza itp.

   • Avatar
    krok :

    Tęskno do tych bezkarnych mordów, gwałtów, grabieży, o których opowiadał im dziadek z UPA, który teraz chodzi obwieszony medalami za ludobójstwa, których dokonał . Pewnie do tej pory mają po domach zagrabione Polakom mienie, dobytek, a pod płotami „ich” gospodarstw zbiorowe mogiły Polskich dzieci. Do tego im tęskno, bo w Polsce muszą pracować, by cokolwiek dostać. A na Kresach dorobili się zabijając Polskich i żydowskich sąsiadów. Czy to nie prostsze niż praca ?