Mieczysław Mokrzycki arcybiskupem Lwowa

Benedykt XVI mianował we wtorek arcybiskupem Lwowa dotychczasowego koadiutora (z prawem następstwa) tej archidiecezji Mieczysława Mokrzyckiego, byłego drugiego sekretarza Jana Pawła II – ogłosił Watykan.

Dotychczasowy arcybiskup lwowski kardynał Marian Jaworski przechodzi na emeryturę.

Ksiądz abp Mieczysław Mokrzycki urodził się 29 marca 1961 roku w Majdanie Łukawieckim koło Lubaczowa. Lata 1981- 1983 spędził w seminarium w Przemyślu. Następnie studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego praca magisterska, obroniona w 1987 roku, nosiła tytuł „Islam a chrześcijaństwo”.

Święcenia kapłańskie otrzymał 17 września 1987 roku z rąk kardynała Mariana Jaworskiego, ówczesnego administratora apostolskiego we Lwowie z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 roku ksiądz Mokrzycki wyjechał do pracy duszpasterskiej na Ukrainę. Wkrótce rozpoczął studia doktoranckie na rzymskim Uniwersytecie Angelicum. Tytuł doktora teologii otrzymał w 1996 roku. Pracował także jako urzędnik w watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W tym samym 1996 roku został drugim sekretarzem Jana Pawła II współpracując z księdzem, a następnie biskupem Stanisławem Dziwiszem.

Był nie tylko sekretarzem polskiego papieża, ale także jego asystentem i pomocnikiem zarówno podczas pielgrzymek zagranicznych, jak i w codziennym życiu w Watykanie. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku, Benedykt XVI zaproponował księdzu Mokrzyckiemu, by pozostał jego sekretarzem i współpracował z księdzem Georgiem Gaensweinem. Ten gest nowego papieża uznano za symboliczny; jako ważny znak, że Polska i Polacy zajmują ważne miejsce w sercu nowego papieża.

To między innymi ksiądz Mokrzycki uczył Benedykta XVI mówić po polsku, zwłaszcza przed jego pielgrzymką do Polski w maju 2006 roku.

16 lipca 2007 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem koadiutorem Lwowa.

PAP / mb

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz