Dzięki propozycjom Kukiz’15 ws. zmiany ustawy o IPN, polskie służby – w tym Straż Graniczna – mają uzyskać możliwość interwencji m.in. w przypadkach, gdy do Polski próbowałyby wjechać samochody z flagami OUN-UPA.

Podczas przemówienia po Marszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej W Przemyślu, poseł Kukiz’15 nawiązał do projektu ustawy złożonego przez jego klub parlamentarny, ws. zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jak powiedział, umożliwia on penalizację i ściganie z urzędu symboliki nacjonalizmu ukraińskiego. „Dzięki niemu nasza Straż Graniczna, nasza Służba Celna nie będzie musiała się zastanawiać co zrobić, kiedy auta przekraczające granicę ukraińsko-polską mają wywieszone czarno czerwone flagi”– mówił poseł.

PRZECZY WIĘCEJ:

Ukrainiec eksponuje banderowską flagę w polskiej ciężarówce [FOTO]

Banderowska flaga w samochodzie. Policja i Prokuratura: to tylko „publiczne ujawnienie własnego poglądu”

W środę z inicjatywy posłów Stowarzyszenia „Endecja” z Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 złożono projekt nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. „Obok zbrodni dokonanych przez nazistów i komunistów dodaliśmy podpunkt dotyczący zbrodni, których dokonali ukraińscy nacjonaliści oraz członków ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą”– powiedział poseł Tomasz Rzymkowski. Dodał, że stworzono też artykuł, który definiuje to, czym były zbrodnie tych grup i formacji. Jak tłumaczył w romzowie z Kresami.pl, poprawka ma obok pojęcia „kłamstwa oświęcimskiego” wprowadzić pojęcie „kłamstwa wołyńskiego”. „Głosowanie nad naszym projektem będzie testem dla PiS – czy jest za realną ochroną pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu”– powiedział Rzymkowski.

PRZECZYTAJ: Kukiz’15: Podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu będzie karane – jest projekt ustawy

W rozmowie z Kresami.pl poseł Bakun przypomina, że jest to nowelizacja ustawy o IPN. „Rozszerza ona zakazaną symbolikę o symbolikę nacjonalizmu ukraińskiego i banderyzmu”– mówi Bakun. Nie wyklucza, że być może będzie trzeba doprecyzować pojęcie banderyzmu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku nazizmu czy faszyzmu. Poseł Kukiz’15 przypomina także, że jest to drugi projekt, po projekcie ustawy ws. 11 lipca, który został przedstawiony przez jego ugrupowanie w kwestii ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. W rozmowie poseł Bakun powiedział, że Kukiz’15 ma w zanadrzu także inne projekty, ale czeka na reakcje i obserwuje, jakie jest otoczenie dla takich działań. „Jak widać z ustawą o 11 lipca mieliśmy i dalej mamy niemałe problemy. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku”– powiedział dodając, że zdaniem jego ugrupowania powinno to zostać przeprowadzone niejako „z marszu”.

Projekt ustawy trafił do Sejmu i został skierowany do opinii Biura Legislacji i Biura Analiz Sejmowych. Jego procedowanie rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku. Na ten okres przewidziana jest także premiera filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Dotyczy on określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą i wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni.

KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Po pierwsze to propozycja,PiS nie ma problemu z tym ze banderowcy eksponuja swoje szmaty i symbole,więc nie będzie chciał tej ustawy..Po drugie trzeba jak najszybciej zmienic komendanta policji w Przemyślu Pobuta(dla mnie komedianta Pucybuta),bo to prawdopodobnie upainiec.Nic nie robi z upaińskim rozpasaniem w Przemyslu.