Duda będzie jedynym zagranicznym gościem w randze głowy państwa na ukraińskich uroczystościach

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. Ma również rozmawiać z prezydentem Petrem Poroszenką, m.in. na temat perspektyw stabilizacji w regionie. Ma także dojść do przyjęcia wspólnej deklaracji.

Prezydent Duda udaje się na Ukrainę we wtorek po południu. Główne obchody ukraińskiego dnia niepodległości odbędą się w środę na kijowskim Majdanie Niepodległości. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, polski prezydent będzie na uroczystościach jedynym zagranicznym gościem w randze głowy państwa. Zaznaczył, że podkreśla to znaczenie relacji polsko-ukraińskich.

Według wcześniejszych zapowiedzi, potwierdzanych przez Szczerskiego, prezydenci Polski i Ukrainy mają przyjąć wspólną deklarację, odnoszącą się do 25-lecia relacji polsko-ukraińskich. Według ministra, jej treść ma nawiązywać do „dużego zaangażowania Polski w procesy transformacji na Ukrainie”, a także „zaangażowania w kluczowych momentach najnowszej historii Ukrainy”.

Jak powiedział PAP Szczerski, deklaracja ma także wyrażać wspólne stanowisko Warszawy i Kijowa w kwestii obecnych wyzwań dla polityki w regionie oraz relacji polsko-ukraińskich. Ma się to odnosić do procesu reform na Ukrainie, a także do konfliktu na wschodzie kraju i relacji z ukraińsko – rosyjskich. Deklaracja ma zawierać wspólne wezwanie do „przywrócenia ładu międzynarodowego opartego na prawie, przestrzeganiu suwerenności i terytorialnej integralności państw”.Ponadto, deklaracja będzie odnosiła się także do „roli Polski w przywracaniu międzynarodowego ładu”oraz do relacji gospodarczych i społecznych.

W planie są również rozmowy dwustronne Dudy i Poroszenki. Mają dotyczyć tematów bieżących, w tym m.in. relacji wzajemnych oraz ukraińsko-unijnych, „perspektywy stabilizacji dla całego regionu”,a także potwierdzenia przez NATO „wspólnej sojuszniczej troski o bezpieczeństwo na Wschodzie”.

Prezydent Duda ma również wystąpić na dorocznej naradzie ambasadorów Ukrainy, podczas której będzie mówił o pryncypiach polskiej polityki zagranicznej. Jak informuje Szczerski, akcent zostanie położony na przestrzeganie prawa międzynarodowego i niezgodę na politykę opartą na zasadzie stref wpływów. Duda ma również podkreślić potrzebę większego zaangażowania regionalnego Ukrainy, a także potencjalną rolę Europy Środkowo-Wschodniej w stabilizacji całego kontynentu w ramach wspólnoty euroatlantyckiej. Zdaniem Szczerskiego, większe zaangażowanie w politykę regionalną jest kluczem do stabilizacji całego kontynentu.

W Kijowie dojdzie również do spotkania polskiego prezydenta z ordynariuszem łacińskim diecezji łuckiej, biskupem Witalijem Skomarowskim. Duda przekaże mu krzyż z napisem: „Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem”, z podpisem „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda”.Ma on zawisnąć w katolickiej katedrze w Kijowie. Szczerski w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że będzie to początek szerszego ruchu społecznego, „na rzecz upamiętniania miejsc związanych ze zbrodniami popełnianymi na Wschodzie”.

Wcześniej informowaliśmy,że ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin sugerował, że w czasie najbliższej wizyty prezydenta Dudy w Kijowie ma zostać podpisana deklaracja w sprawach historycznych. Deklaracja miałaby dotyczyć „pojednania w kontekście wydarzeń historycznych” – jak mówił szef ukraińskiej dyplomacji. Sugerował przy tym, że inicjatwa wyszła od strony ukraińskiej.

Z kolei w czerwcu, biskup Skomarowski zaapelował o informacje o nieznanych grobach ofiar zbrodni wołyńskiej. Ordynariusz łaciński diecezji łuckiej na Ukrainie poprosił mieszkańców Wołynia o ujawnianie informacji o nieznanych dotychczas grobach ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Chce zapewnić zabitym godny pochówek.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. alexwolf
  alexwolf :

  Włażenie w dupę banderowcom bez wazeliny, zapamiętujcie dokładnie takich zdrajców jak Duda, dno i trzy warstwy mułu, profanacja pamięci pomordowanych przez banderowskie bestie, zero godności, honoru, wszystko jednak wskazuje, że Duda jest potomkiem banderowskich rezunów i wykonawcą poleceń talmudycznych Żydów.

 2. Avatar
  pro_patria :

  No cóż, szykuje się kolejne upokorzenie Polski ze strony zwyrodnialców upaińskich. Żaden polityk z szanijącego się kraju nie będzie brał udziału w żenującym przedstawieniu ku czci 25-lecia bankruta zbudowanego na krwi i cierpieniu niewinny, powstałego w wyniku kaprysu historii. Duda mógł zachować się honorowo i odwołać wizytę (banderowcy w odpowiedzi na uchwałę wołyńską bez wahania odwołali posiedzenie z udziałem polskich parlamentarzystów we Lwowie). A tak będzie musiał wychylić czarę goryczy w postaci oddania czci mordercom z czerwono-czarnymi sztandarami.. Podejrzewam, że na tym się nie skończy i motłoch przygotował mu serię przykrych niespodzianek..

 3. Avatar
  pro_patria :

  duda mógł zachować się honorowo i odrzucić zaproszenie na żenujący spektakl ku czci zbudowanego na morzu krwi i cierpieniu niewinnych bankruta- żartu historii (banderowcy bez wahania odwołali spotkanie polskich parlamentarzystów we Lwowie z powodu uchwały wołyńskiej). A tak zostanie kolejny raz upokorzony i narazi na szwank powagę Rzeczpospolitej przez zwyrodniałą swołocz spod znaku wideł (tryzuba). Poza tym żaden mąż stanu z szanującego się kraju nie bierze udziału w tej prezentacji chamstwa, co najdobitniej świadczy o postrzeganiu sztucznego tworu na świecie.

 4. Avatar
  kaj :

  Kwestią czasu jest, jak ci szaleńcy w Kijowie sprowokują wojnę z Rosją. Tak, jak to miało niedawno miejsce podczas prowokacji ukraińskich dywersantów na Krymie 7 sierpnia. Wczoraj wydali nakaz aresztowania przywódców Rosji Putina i Miedwiediewa i dowódców rosyjskich sił zbrojnych. Czy tak postępują ludzie w pełni władz umysłowych!? Szaleńców, nacjonalistów i neobanderowców uczyniliśmy naszymi najlepszymi przyjaciółmi i sprzymierzeńcami!

 5. Avatar
  scorpio :

  Szamata, szmata i jeszcze raz szmata. Jak widze tego maliniaka to rzygac mnie sie chce. Ten osobnik powinien stanac przed Trybunalem Stanu za zdrade ojczyzny. Wiekszosc politykow w Polsce to same qurwy i zdrajcy. Polacy powinni przejrzec na oczy i przy nastepnych wyborach wybrac ludzi ktorzy wszystkich zdrajcow i szmatlawcow wsadzic do wiezien za zdrade interesow ojczyzny i jej obywateli. Obecni politycy to nie sa Polacy to marionetki i zdrajcy na obcych uslugach. Wypierd.lic tych politykow na zbity pysk aby juz nigdy wiecej ni szkodzili ojczyznie. Jak patrze na te paskudne ich mordy i lizanie dup obcym to wstydze sie za Polakow ktorzy wybrali tych zdrajcow na najwyzsze stanowiska w panstwie.